BK MLADÁ BOLESLAV

Chceme si zahrát play-off, říká trenér staršího dorostu Jiří Zörkler

5. 12. 2016
Autor: Vojtěch Drbohlav
M l. B o l. – Staršímu dorostu skončila základní část NOEN Extraligy staršího dorostu, po jejíž většinu se Boleslavští drželi na 4. místě tabulky, které zaručuje přímý postup do play-off, jenže Boleslavským závěr základní části moc nevyšel, kvůli čemuž se propadli na páté, nepostupové místo. Bruslaři však neskládají zbraně, protože vědí, že do vyřazovacích bojů vede cesta i přes skupinu B, ze které postoupí čtyři nejlepší mužstva. Nejen o tom, ale i o Akademii ČSLH v Mladé Boleslavi či o hráčských tahounech týmu jsme mluvili s hlavním trenérem staršího dorostu Jiřím Zörklerem.

Trenére, jak hodnotíte základní část, kterou jste zakončili sobotním utkáním s Havlíčkovým Brodem?

Začnu už přípravou, ve které jsme měli problémy. Věděli jsme, že nebudeme mít takovou hráčskou kvalitu jako v uplynulé sezóně. V přípravě se to potvrdilo a měli jsme obavy z toho, jak bude probíhat sezóna. Do mistrovských zápasů jsme ale vstoupili velice dobře. Jednoznačně nám k tomu přispěla forma Oscara Flynna, který ty zápasy rozhodoval. Hráči se k němu v tu chvíli přidali, mužstvu se opravdu dařilo. Oscar si pak svými výsledky řekl o start v juniorce, ale bohužel se hned při svém prvním zápase tam zranil. My jsme tím ztratili lídra. Začali jsme se v tom pachtit a musím přiznat, že letos se nám moc nepovedly předsezónní posily, které jsme sem přivedli, což se nám rok předtím naopak povedlo.

V tu chvíli, kdy došlo ke zranění Oscara, jsme řešili, jestli budou hrát ti noví hráči, nebo jestli budeme vytěžovat hlavně hráče ročníku 1999, jako jsou Dominik Hrachovec, Zdeněk Křížek, Honza Dvořák nebo Petr Foerster. Zabývali jsme se tím, jestli dát větší prostor jim, nebo nově příchozím. Nakonec jsme se rozhodli pro ty kluky, které už tady nějakou dobu máme. V tu dobu jsme se rozhodli ty hráče vrátit do mateřských oddílů. Podle mě se teď v závěru základní části ukázalo, že jsme udělali dobře. Potvrdila nám to třeba i rozsáhlá marodka týmu. Máme tady kluky, kteří jsou ochotní skousnout nějaké to zranění, hrát i přes nemoc, zkrátka obětovat se pro tým. To naopak ti hráči, co přišli před sezónou, takoví nebyli.

Asi by bylo dobré ty hráče zmínit jmenovitě. Prozraďte tedy, o jaké hráče se jedná a z jakých konkrétních důvodů jste se rozhodli, že v Mladé Boleslavi skončí?

Byli to Patrik Šíp, Vojtěch Veverka a Lukáš Kučera. Lukáš Kučera výkonnost neustále prokazuje, z něj máme velkou radost. Co se týče Vojty Veverky, tak on je povahou trochu bohém. Má rád poněkud volnější život, který se žije v takových menších klubech jako je třeba Havlíčkův Brod. Ten si tedy úplně nepřivykl režimu škola-tréninky, který se snažíme u nás v akademii dodržovat. Je pravda, že Vojta sám přišel a požádal nás o to. My jsme o tom už delší dobu předtím uvažovali, že bychom ho pustili zpět do Havlíčkova Brodu, takže jsme se bez problémů domluvili.

Co se týče Patrika Šípa, tak ten hrál loni v Jablonci nad Nisou v 1. lize, kde dával spoustu gólů. My jsme si ho vytáhli k nám do extraligy, protože Liberec o něj v tu dobu nejevil takový zájem. Myslím si ale, že to je hráč vyloženě do 1. ligy. V extralize je tempo znatelně vyšší a on na to nestačil. Než aby se on trápil, nebo my bychom ho nechali hrát na úkor našich hráčů, o kterých jsem už mluvil, tak bylo podle mě pro obě strany lepší pustit Patrika zpátky do Liberce a u nás dát větší prostor našim srdcařům.

Vy jste byli dlouhou dobu v základní části mezi postupovou čtyřkou, ale nakonec se před vás dokázaly dostat České Budějovice. Byla to podle vás právě zmiňovaná marodka, která rozhodla o tom, že jste nedokázali postoupit přímo do play-off?

Já se to snažím brát s nadhledem. Zase se vrátím na začátek. V přípravě jsme měli velké problémy s mužstvem, abychom ho dali dohromady a vtiskli mu nějakou tvář, abychom byli schopní vyhrát ne jen jednou, ale vyhrávat víckrát. Z toho jsme měli obavy. Potom se ale stal velkým lídrem právě Oscar Flynn, který začal dávat góly, přidali se k němu i ostatní a měli jsme hodně bodů. Toho jsme se možná namlsali a samozřejmě jsme chtěli být mezi čtyřmi nejlepšími týmy. Následně se ale Oscar zranil a ještě ke všemu kabinou proběhla vlna nemocí. Kvůli tomu jsme si odložili zápas s Českými Budějovicemi a chtěli jsme odložit i ten s Havlíčkovým Brodem, bohužel v Brodě nám nesportovně nevyšli vstříc a nedovolili ho odložit. To byly ty zlomové zápasy, kdy se nám to čtvrté místo začalo vzdalovat. Na druhou stranu, kdyby mi někdo v srpnu před sezónou řekl, že to bude takhle, tak bych mu asi moc nevěřil. Dokázali jsme zabojovat o čtvrté místo, což nám sice nakonec nevyšlo. Nevěšíme ale hlavy, budeme hrát nižší skupinu B, ze které první čtyři mužstva postupují do play-off. My i hráči chceme do play-off jít. Hráči ročníku 1999 si k tomu totiž loni čuchli a straně se jim to líbilo. Cítíme na nich velký hlad a touhu hrát play-off, což se nám na nich moc líbí. Pokud tedy projdeme do play-off a tam se dostaneme třeba i přes první kolo, můžeme být nakonec úspěšní. Sezóna není rozhodně ztracená a má to i pozitivum v tom ohledu, že jsme měli hodně hráčů ročníku 1999, ale tím, že Šíp a Veverka odešli, dostali více prostoru hráči ročníku 2000, a tím máme mužstvo takové vyváženější, že už hraje víc mladých hráčů.

Pozitivem určitě může být i to, že jste už vyzkoušeli několik hráčů z mladšího dorostu, kterému se letos daří. Jak zatím tyto hráče hodnotíte?

Hrál s námi David Dobša, který se nejeví vůbec špatně, akorát bude muset trochu přivyknout tvrdosti. Jinak je to ale technický a rychlý hráč, velice šikovný. V pátek jsme dali šanci Michaelu Rudolphovi, který hrál opravdu výborně. Už jsem se domluvil s trenérem mladšího dorostu, že s námi od pondělka začne trénovat a bude hrát za nás, i za mladší dorost. Hrál za nás i Lukáš Novotný, který sice nastupoval sporadicky, ale taky hrál dobře a nezklamal nás. V sobotu jsme dali šanci i Jakubovi Dobrkovskému, kterému hodně pomohli hráči, jako jsou Martinové Dlabola a Nepokoj, kteří jsou oba v pohodě a nemají vůbec žádný problém s tím, aby někomu pomohli. Ti ho do hry perfektně dostali a myslím si, že se rozhodně na ledě neztratil.

Už jsme několikrát zmínili tahouna Oscara Flynna, který, dá se říct, nahradil Kroniho Musliu, který odešel do juniorky. Vy znáte Oscara Flynna už delší dobu. Jaký to je pro trenéra pocit, když vám tak „vyroste“ před očima? Protože dřív tak výrazný hráč nebýval…

Já znám Oscara od malička. V mladším dorostu jsem ho trénoval dva roky. Nejdřív u mě byl asistent Honza Jeník, pak přišel Láďa Kolner. Oba, když se mnou trénovali, tak z tréninku cítili velký potenciál, na tom jsme se shodli. Čekali jsme ale dlouhou dobu než se projevil. Na trénincích byl Oscar vždy výborný, ale v zápase tomu pak nějaký ten kus chyběl k tomu, aby on byl ten lídr a dokázal mužstvo táhnout gólově. Celý mladší dorost a loni ve starším dorostu byl poněkud za očekáváním, o to víc jsem teď rád a šťastný, že už to ze sebe sklepal, je z něj lídr a dává góly. O to větší radost mám samozřejmě z toho, že to je náš hráč z Boleslavi, kterého jsme tady odchovali. Dokonce měl jít i na trénink s A týmem, na který ho pozval trenér František Výborný, ale bohužel se potom zranil, takže k tomu nedošlo. Věřím ale, že pokud na sobě bude makat tak, jako doposud, že se tam určitě dostane. To je obrovská výzva i pro ostatní hráče.

Základní část je tedy za vámi. Oproti loňsku se vám nepodařilo postoupit do nadstavbové skupiny A, letos jste ve skupině B. To znamená, že postup do play-off nemáte jistý. Na druhou stranu však máte poměrně dost bodů, takže vstoupíte do nadstavby jako lídr skupiny. Cíle jsou samozřejmě jasné, určitě budete chtít postoupit do play-off. Zkuste tedy nastínit v jakém duchu byste chtěli odehrát nadstavbovou skupinu B?

Byli bychom samozřejmě rádi, kdyby si hráči, jako jsou Oscar Flynn, Lukáš Kučera, Martin Dlabola nebo Martin Nepokoj či další, zahráli za juniorku. Říkají si o to svými výkony, což je samozřejmě dobře, protože by se jednalo o odměnu za jejich práci. Díky tomu můžeme do zápasů staršího dorostu nasadit víc hráčů ročníku narození 2000 či ze staršího dorostu.

Nechtěl bych tím určitě říct, že bychom nějak vypouštěli sezónu. Budeme hrát naplno, protože chceme za každou cenu postoupit do play-off. Výchozí pozice je dobrá, nyní záleží jen na hráčích, jak o to budou bojovat. Podle mě vždy vyhrává ten, co víc chce. Mužstva jsou si víceméně podobná. Porazili jsme například Liberec, pak jsme s ním prohráli. To samé platí o Pardubicích nebo dalších týmech. Se všemi těmi týmy se můžeme měřit, dost často však šlo o to, že soupeř chtěl vyhrát víc než my. Proto doufáme, že přístup hráčů bude co nejlepší a o postup se porvou.

V Mladé Boleslavi zažíváte první sezónu jako Akademie ČSLH. Jak to zatím vnímáte? Pociťujete nějaké výrazné rozdíly oproti dřívějšku?

Akademie je pro nás samozřejmě přínosem. Je to prestiž pro mládež i pro celý klub. Na druhou stranu, my jsme v režimu akademie jeli už dřív, než jsme do toho projektu vstoupili. Už dřív jsme samozřejmě sledovali například prospěch hráčů a další záležitosti. Velkým rozdílem pro nás je to, že díky akademii máme profesionálního kustoda. To je pro nás obrovské plus v tom ohledu, že je o hráče daleko lépe postaráno než dřív, kdy jsme statut Akademie ČSLH ještě neměli.

Co se týče prestiže, pokud se podíváte na mužstva, co se drží v horních částech mládežnických extralig, tak jsou to z velké části města větší než Mladá Boleslav. To znamená, že hráčskou základnu mají mnohem větší, přesto si nejsou schopné vystačit se svými kmenovými hráči. To my samozřejmě také ne. Pokud získáváte nové hráče do klubu, tak jim musíte nabídnout odpovídající podmínky, školu a tak dále. Statut Akademie ČSLH tomu nahrává, i rodiče mají větší chuť dát syna do klubu, kde je Akademie, než tam kde není.

Děkujeme za rozhovor.