BK MLADÁ BOLESLAV

Základní část finišuje! Do města automobilů míří poslední Karlovy Vary

16. 2. 2016
Autor: Daniel Langer
Ml. Boleslav – Reprezentační přestávka končí a Bruslaře čeká várka posledních osmi zápasů, jejichž výsledky rozhodnou o konečném rozmístění jednotlivých celků a určí, kdo si zahraje ve vytouženém play-off a kdo se naopak bude muset strachovat o extraligovou existenci. Na horkém ledě ŠKOENERGO Arény se ve středu 17. února představí HC Energie Karlovy Vary. Poslední celek tabulky už spíše než na desáté místo zaručující předkolo pomýšlí na vytvoření co nejlepší výchozí pozice pro play-out tak, aby se vyhnul obávané baráži. Naopak boleslavští hokejisté budou chtít proti outsiderovi upevnit své postavení v elitní šestce a vrátit poslední porážku z ledu soupeře. Úvodní buly střetnutí bude vhozeno v 17:30.

Poslední Západočechy nyní čekají boje o vše

Aktuální postavení karlovarských hokejistů v extralize je mírně řečeno bezútěšné. Západočeši se krčí na posledním místě tabulky a na tolik vytoužené desáté místo ztrácí propastných šestnáct bodů! Tento fakt posouvá veškeré úvahy o vyhnutí se skupině o udržení do teoretické roviny sportovních zázraků. I realizační tým středečního soupeře si uvědomuje situaci a soustředí se již téměř výhradně na udržení v nejvyšší soutěži. O to nebezpečnější protivník ale na tým z Pojizečí čeká. K nezáviděníhodnému titulu účastníka play-out mají aktuálně dále nejblíže mistrovský Litvínov, Pardubice a Vítkovice.

Závěr základní části může ještě momentálně rozdanými kartami pořádně zamíchat, vyhlídky Energetiků ale ani tak nejsou příliš růžové. Litvínov táhne nestárnoucí Viktor Hübl, Pardubice se mohou opřít o kanonýra Petra Sýkoru, Vítkovice děkují všem sportovním i jiným bohům za návrat Rostislava Olesze. Ale Karlovy Vary? Už před startem soutěže je různí experti tipovali jako žhavého adepta na baráž. V průběhu sezóny vedení ve snaze vytrhnout tým z výsledkové mizérie mocně zasahovalo do sestavy i na lavičce a výsledek? Tým bez zjevných opor vypadá na papíře slabší než na samotné startovní čáře sezóny.

Trenérské rošády a podivná nerozhodnost při změnách v kádru

Duda byl odejit
Někdejší kontroverzní kapitán je jednou z opor, která odnesla krizi.

Na začátku října se nejprve klub zbavil klubové ikony Davida Hrušky a střelce Martina Barteka, později následovala výměna na lavičce a Karla Mlejnka vystřídal slovenský trenér Peter Oremus. Po vleklých spekulacích a dočasném vyřazení z kádru opustil tým i Radek Duda. O dva měsíce později už ale bylo vše jinak. Oremus si musel sbalit kufry a vedení dosadilo zpět na post hlavního kouče opět Mlejnka. Aby podporovatelé karlovarského hokeje neměli málo zamotanou hlavu, vedení změnilo názor i na Barteka, ten tak znovu přetáhl přes hlavu zelenočerný dres a momentálně je nejlepším střelcem svého týmu.

Názorová nekonzistence v rozhodnutích klíčových pro fungování klubu není pro fanoušky sice příliš pozitivním signálem, při bližším zkoumání ale toto rozhodnutí poměrně dává smysl. I Bruslaři nakonec mají onu nepříjemnou zkušenost, kdy velkými jmény nabitý kádr vyřadil ze soutěže Chomutov s týmovějším pojetím hry a touto cestou, zdá se, chtějí jít i Karlovy Vary. Hlavní zbraní by měl být trenér spjatý s týmem, mladí odchovanci a pár ostřílených borců, kteří je budou usměrňovat.

Mezi ty nejzkušenější patří obránci Sičák, Gulaši a Bičánek. Ofenzivu by naopak měla podporovat trojice Marosz, Rachůnek, Bartek. Právě na bedrech těchto hráčů leží břemeno bezpečně provést Energii rozbouřenými vodami play-out a případné baráže. Západočeši to ale budou mít složité. Jako první jim totiž stojí v cestě překvapení sezóny a aktuálně pátý celek tabulky - BK Mladá Boleslav!

Bruslaři ladili formu ve Vrchlabí, zranění se vrací do tréninku

Mužstvo z Pojizeří v této sezóně prožívalo po reprezentačních přestávkách menší herní i výsledkový útlum, čemuž se tentokrát chtějí trenéři Výborný s Jelínkem za každou cenu vyhnout. Celý tým tak odvezli ze známého prostředí ŠKOENERGO Arény na krátké soustředění do nedalekého Vrchlabí. „Před klíčovou částí sezóny, kdy se bude lámat chleba, jsme chtěli mít tým pohromadě. Díky změně prostředí hráče vytrhnout ze stereotypu a tak říkajíc vyčistit hlavy,“ vyjmenovává hlavní důvody Marian Jelínek. K podobné kroku se Boleslavští odhodlali již loni, a jak to vše dopadlo, víte sami. Doufejme tedy, že úspěšný vzorec zůstane zachován a letošní sezóna hranice Bruslařů posune zase o nějaký ten kus dál.

Dobrou zprávou rovněž je, že se do tréninkového procesu pomalu zapojují i hráči s menšími či většími zdravotními potížemi. „Myslím, že už se dáváme dohromady. Trénuje s námi i Václav Kočí, který byl dlouho mimo. Zapojili se i Robar s Holubem, takže máme radost,“ kvituje končící rekonvalescenci svých svěřenců František Výborný. Která jména se objeví v sestavě už ve středu a na jaká si ještě budeme muset počkat? Nejlépe uděláte, když se přijdete přesvědčit na vlastní oči a podpoříte domácí hokejisty!

Poslední vzájemné utkání ovládli Energetici

Napolesledy se oba středeční soupeři střetli den před koncem roku 2015. Boleslavští utkání nezvládli a od samotného začátku proti houževnatému soupeři tahali za kratší konec. V první třetině KV Aréna branku neviděla, v té druhé se ale domácí dostali do dvoubrankového vedení po trefách Rachůnka a Svobody. Jarůšek po šikovném obtočení kolem branky snížil, domácí si ale střetnutí v závěrečném dějství pojistili díky přesným ranám Huny a Barteka. Nachystají Bruslaři před svým publikem za porážku 1:4 odvetu?

Sestavy z posledního kola

BK Mladá Boleslav: Rittich – Voráček, Trončinský, Rýgl, Kučný, Kurka, Ovčačík – Pacovský, Urban, Látal – Lenc, Musil, Hyka – Pabiška, Bárta, Jarůšek – Klimenta, Hruška, Ďurač – Kubica.

HC Energie Karlovy Vary: Závorka – Bičánek, J. Tomeček, Gulaši, Rohan, Sičák, Redlihs, Baránek – Rachůnek, Marosz, Huna – Vachovec, Kůs, Bartek – Gorčík, Gríger, V. Tomeček – Koblasa, Osmík, Flek.

Statistiky

ŠKOENERGO Aréna | 17.2.2016 17:30

BK Mladá Boleslav 45. kolo HC Energie Karlovy Vary
5. místo, 72 bodů umístění 14. místo, 42 bodů
124:114 skóre 93:144
5:0 (Pardubice) nejvyšší výhra 6:3 (Sparta)
0:7 (Třinec) nejvyšší prohra 1:7 (Liberec)
5 utkání bez vstřeleného gólu 6
5 utkání bez inkasovaných gólů 2
15,21 % využití přesilových her 13,83 %
33 góly v přesilových hrách 26
4 góly v oslabeních 3
Tomáš Urban, 31 bodů nejproduktivnější hráč Tomáš Rachůnek, 30 bodů
Tomáš Urban, 15 branek nejlepší střelec Martin Bartek, 13 branek
Marek Trončinský, 19 asistencí nejlepší nahrávač Tomáš Rachůnek
Rostislav Marosz, oba 20 asistencí
Tomáš Voráček, +22 nejlepší hráč v +/- Martin Osmík
Jekabs Redlihs, oba +3
Martin Látal, -8 nejhorší hráč v +/- Michal Gulaši, -17
Jiří Kučný, 56 minut nejtrestanější hráč Radek Duda, 51 minut
Tomáš Voráček, 223 bodů Radegast index Michal Gulaši, 170 bodů
David Rittich 91,89 %
Martin Růžička 91,89 %
úspěšnost brankářů Tomáš Závorka 91,19 %
Vladislav Habal 86,06 %
David Rittich 2,48
Martin Růžička 2,76
průměr inkasovaných gólů na zápas Tomáš Závorka 2,85
Vladislav Habal 4,86